Drukuj

Nauka języka obcego nie może odbywać się tylko i wyłącznie w murach szkoły z wykorzystaniem podręcznika i innych materiałów dydaktycznych. Aby nauka języka  była dla ucznia naprawdę atrakcyjna i ważna musi czuć się on dostatecznie zmotywowany. W przypadku sąsiedztwa Frankfurtu i Słubic zupełnie naturalnym jest współpraca szkół polskich i niemieckich. Każdy rodzaj współpracy jest dla uczniów szansą na wykorzystanie wiedzy zdobytej na lekcjach języka obcego, w codziennych sytuacjach. Nauka  języka obcego w formie obcowania z rówieśnikami z Niemiec i z Polski to jedyna w swoim rodzaju możliwość porozumiewania się tym językiem w zupełnie innych warunkach niż na lekcji w szkole. Dla nauczycieli   z kolei  jest to obustronna  wymiana doświadczeń pedagogicznych.
Zespół Szkół Ekonomiczno- Rolniczych w Słubicach mając na uwadze wyżej wymienione aspekty od wielu lat współpracuje ze szkołami niemieckimi realizując różnego rodzaju projekty.

Zespół Szkół Ekonomiczno -Rolniczych w Słubicach i Waldorfschule we Frankfurcie nad Odrą

Współpraca obu szkół rozpoczęła się pod koniec 2009 roku. Pani Anna Makosch, polonistka, która pracuje w obu szkołach zainicjowała tradycję przekazywania sobie przez uczniów kartek świątecznych w języku polskim i niemieckim. W kwietniu 2010 odbyło się pierwsze spotkanie.

Cele współpracy:
-przełamywanie barier językowych
-wzajemne poznawanie kultury i zwyczajów Polski i Niemiec
-nauka otwartości i tolerancji
-uatrakcyjnienie nauki języka obcego.

Kontakt z językiem sąsiada w ramach współpracy Zespołu Szkół Ekonomiczno- Rolniczych ze szkołą  Waldorfschule we Frankfurcie nad Odrą ma następujące formy:
- cykliczne spotkania integracyjne uczniów obu szkół na przemian w Słubicach lub we Frankfurcie,
-nauka języka sąsiada języka polskiego i języka niemieckiego poprzez zabawy edukacyjne czy korespondencję w języku obcym,
-warsztaty artystyczne,
-warsztaty językowo- plastyczne,
-rozgrywki sportowe promujące zdrowy styl życia.

Pierwsze spotkanie uczniów z obu szkół
Wzajemne poznanie  odbyło się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Słubicach. Młodzież  zwiedziła  zabytkowy stadion następnie odbyły się  zajęcia w grupach poprowadzone w języku polskim i niemieckim. Mecz piłki siatkowej, wspólne ognisko i pamiątkowe zdjęcie zakończyły spotkanie.

Spotkanie w Waldorfschule
Zwiedzanie szkoły, wybranych sal lekcyjnych. Najbardziej uczniom podobały się pracownie w których uczniowie malują, rzeźbią i wykonują inne prace ręczne. Nauczyciele z Frankfurtu opowiedzieli o zasadach jakimi kieruje się szkoła waldorfska oraz o niemieckim systemie nauczania i egzaminie dojrzałości. W programie spotkania były: Mecz  piłki siatkowej mieszanych drużyn, poczęstunek z niemieckimi specjałami, nauka krótkiego tekstu w obu językach, gry sprawnościowe przy polskich przebojach.

Andrzejki
Kolejną okazją do spotkania i poznania różnic kulturowych były „Andrzejki” W czasie spotkania odbyły się wróżby andrzejkowe, lanie wosku wróżenie z kart,  wszytko przy świecach i odpowiedniej scenerii było niezapomnianym przeżyciem.

Warsztaty od serca
Dwutygodniowe warsztaty bożenarodzeniowe zorganizowane przez SMOK w Słubicach były kolejna okazją do spotkania się uczniów z obu szkół. W ramach projektu uczniowie korzystali z takich pracowni jak: „Słubfurckie pierniki”, „Magiczne lampiony”, „Malowanie na szkle”, ”Malowanie na tkaninie”, „Aniołownia- Kartki świąteczne”, „Mój kalendarz”, „Rzeźba w glinie” itp. Na koniec odbyła się wystawa wszystkich wykonanych prac, po której każdy zabrał upominki do domu i obdarował nimi bliskich w wigilijny wieczór.

Warsztaty językowo – plastyczne
Najważniejszym celem spotkania była jak zawsze integracja uczniów z obu szkół oraz nauka tolerancji. Poprzez wspólne wykonanie  plakatu „Freundschaft – Przyjaźń” młodzież bardziej zrozumiała na czym polegać powinna tolerancja.

Zapraszamy do obejrzenia poniżej zamieszczonej prezentacji z naszej współpracy.

Załączniki:
Pobierz plik (Waldorfschule_i_Rolniczak.pdf)Prezentacja na temat współpracy2768 kB