W piątek 24.09.2021 roku odbyła się w naszej szkole wizyta studyjna gości z zagranicy z Niemiec, z Luksemburga i z Francji. Celem spotkania było przedstawienie gościom stosowanych metod orientacji zawodowej i kształcenia dualnego na pograniczu województwa lubuskiego i landu Brandenburgia.
    Przybyli goście to Burmistrz przygranicznego dla Niemiec miasta francuskiego, Dyrekcja oraz nauczyciele Liceum w Schengen, Kierownik nadzorujący szkoły średnie w Rheinland-Pfalz oraz Kierownik Centrum d.s. orientacji zawodowej, a także przedstawiciele Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji.
    Spotkanie w CKZiU w Słubicach było jednym z punktów Programu „Bez granic: nauka - praca - życie. Orientacja zawodowa na pograniczu polsko-niemieckim - Rozwiązania modelowe na przykładzie Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA”.
    Podczas wizyty studyjnej Kierownik Kształcenia Praktycznego zaprezentowała ofertę edukacyjną naszej szkoły (technika oraz wybierane przez uczniów zawody w szkole Branżowej I stopnia), pokrótce omówiono realizowane formy współpracy z pracodawcami oraz zrealizowane projekty unijne w ramach programów: POKL, ERASMUS + i Leonardo da Vinci. Omówiono różnice pomiędzy kształceniem zawodowym w ramach technikum oraz szkoły branżowej.
    Ciekawym punktem spotkania była dyskusja na temat motywów wyboru kierunków kształcenia oferowanych przez centrum a oczekiwaniami rynku.
    Ostatnim punktem wizyty była prezentacja pracowni gastronomicznej,  warsztatów dla zawodu technik pojazdów samochodowych oraz obsertwawnie uczniów technikum architektury krajobrazu przy pracy w ogrodzie szkolnym. Goście byli oczarowani wyposażeniem pracowni.
    Przybyli goście serdecznie dziękują organizatorom, nauczycielom i uczniom goszczącym ich podczas zajęć za ciekawą prezentację i możliwość obserwacji pracy polskiej szkoły zawodowej.

Opracowała: Anna Kozelan-Baranowska.